HempZone Montenegro

Konoplja i životna sredina

Industrijska, ljekovita i komercijalna svojstva konoplje su poznata čovječanstvu još od davnina ali njene prednosti po okolinu su otkrivene tek u novije vrijeme. Mnoge industrije u potrazi za održivim i ekološki prihvatljivim procesima se okreću konoplji kao odgovoru. Njen uzgoj ne zahtijeva nikakvu posebnu klimu ili tlo, tako da se može naći u svim djelovima svijeta. Konoplja pruža alternativni i efikasniji izvor energije, uglavnom u 4 sektora: Gorivo, papir, građevinski materijal, bioplastika.

Gorivo

Drvenasti dio konoplje je siromašan vlagom, brzo se suši, te je efikasan izvor biomase bogate metanolom. Otpadni produkti proizvedeni pomoću ulja konoplje su dobar izvor etanola. Metanol i etanol su proizvedeni od konoplje kroz efikasan i ekonomičan postupak termo-hemijske konverzije. Jedno jutro konoplje daje 1.000 galona ili 3,785 litara goriva. Konoplja omogućava manju zavisnost od fosilnih goriva, koji su neobnovljivi izvori energije i neće biti u stanju da zadovolji rastuće globalne zahtjeve, gledano dugoročno.

Papir

Kako konoplja ima nizak sadržaj lignina u odnosu na drvo, može se pretvoriti u kašu brže i lakše; ova prirodno svijetla pulpa ne zahtijeva upotrebu hloraza izbjeljivanje, koji se koristi u tradicionalnim fabrikama papira i oslobađa otrovnu materiju zvanu dioksin u okolinu. Konoplja je takođe kompatibilna sa novom bazom sojinog veziva koje je daleko bolje nego žestoka veziva na bazi formaldehida. Time se smanjuje zagađenje vazduha i opasnost za ljudsko zdravlje i životinjski svijet. Kvalitet papira dobijenog od konoplje je izdržljiviji, dugotrajniji papir koji ne gubi svoju boju čak i nakon niza godina. Daleko više se može dobiti iz svake biljke konoplje s obzirom da se njen papir može reciklirati 7 ili 8 puta, u odnosu na samo 3 puta za papir na bazi drveta.

 
notebook, notes, pen-1840276.jpg

Građevinski materijal

Korisnost konoplje se proširila i u izgradnji. Vlaknaste ploče izrađene od mješavine na bazi konoplje su jače i lakše od one izrađene od drveta. Kombinacija vlakana konoplje i kreča rezultira zvučnim i toplotnim izolacionim materijalom koji je jači i lakši od betona. Zamjenom drveta i betona, količina otpadnih materija na gradilištu je bitno smanjena. Kuće izgrađene korišćenjem proizvoda od konoplje imaju bolju toplotnu izolaciju pa će manje goriva biti korišćeno za grijanje enterijera. Bio-plastika može biti izrađena od dugih konopljinih vlakana, koja su gotovo jednako jaka kao fiberglas. Konoplja je ekonomičan građevinski materijal koji se može reciklirati, jeftiniji od stakla i siguran za radnike.

Obogaćuje tlo

Kako konoplja ima nizak sadržaj lignina u odnosu na drvo, može se pretvoriti u kašu brže i lakše; ova prirodno svijetla pulpa ne zahtijeva upotrebu hlora za izbjeljivanje, koji se koristi u tradicionalnim fabrikama papira i oslobađa otrovnu materiju zvanu dioksin u okolinu. Konoplja je takođe kompatibilna sa novom bazom sojinog veziva koje je daleko bolje nego žestoka veziva na bazi formaldehida. Time se smanjuje zagađenje vazduha i opasnost za ljudsko zdravlje i životinjski svijet. Kvalitet papira dobijenog od konoplje je izdržljiviji, dugotrajniji papir koji ne gubi svoju boju čak i nakon niza godina. Daleko više se može dobiti iz svake biljke konoplje s obzirom da se njen papir može reciklirati 7 ili 8 puta, u odnosu na samo 3 puta za papir na bazi drveta.

 

Koliko je konoplja bolja za okolinu

Zamjenjuje stabla kao izvor sirovine za drvenu građu i papir, čime drastično pomaže očuvanju šuma. Drveću su potrebne godine kako bi izrasla, a rod konoplje može se dobiti za nekoliko mjeseci. Samo jedan hektar konoplje može proizvesti više papira godišnje nego 4 hektara stabala. Kod korišćenja konoplje kao goriva ugljen dioksid se ispušta u vazduh ali to se apsorbuje u narednom zasadu kulture i to već 120 dana nakon sadnje. Ovaj brzi rast izbjegava nakupljanje ugljen dioksida. Takođe, konoplja je vrlo lisnata biljka i time doprinosi visokom nivou kiseonika u atmosferi u toku njihovog rasta između 20 i 40% i time višestruko nadoknađuje gubitak kiseonika koji je utrošen njenim sagorijevanjem kao goriva što zauzvrat smanjuje neželjene efekte globalnog zagrijevanja, kiselih kiša i osiromašenost ozonskog sloja koje utiče na životnu sredinu. Zagađenje vazduha je smanjeno budući da je konoplja prirodno otporna na štetočine i ne traži pesticide i herbicide kojima bi se tretirala. Potrebno je vrlo malo đubriva budući da lišće u izobilju pada na tlo i oslobađa potrebne hranljive materije i minerale čime se stvara bolje tlo za oranje. Zna se da pamuk i lan konzumiraju 50% od svih pesticida.

BIO PLASTIKA

Razlog zašto konoplja toliko dobro podnosi proizvodnju plastike svodi se na nešto što se naziva celuloza. Sva plastika, bez obzira odakle je izvedena, zahtijeva celulozu da bi imala jedinstvene karakteristike za oblikovanje, a opet izdržljiva.
 
Nafta je odavno glavni sastojak u proizvodnji ove celuloze, ali kompanije se sada ograđuju u potrazi za održivijim materijalima. Konoplja je savršena zamjena za naftu, s obzirom da su konoplje u prirodi približno 80% celuloze. Za razliku od nafte, konoplja se organski uzgaja i netoksična je.
 
Iako je 100% plastika na bazi konoplje još uvek rijetkost, neke „kompozitne bioplastike“, plastike napravljene od kombinacije konoplje i drugih biljnih izvora, već se koriste. Zahvaljujući velikoj čvrstoći i čvrstini, ova plastika se trenutno koristi u izgradnji automobila, čamaca, pa čak i muzičkih instrumenata. Trenutno se plastika konoplje koristi za izradu sistema zvučnika, nakupljanja gitare, 3D niti štampača i oko 75.000 drugih predmeta.
 
Konopljina plastika sve više postaje održiva opcija kao ekološka alternativa plastici na bazi ugljenika. Ne samo da se ovaj bioplastik dobija iz sigurnih i održivih biljaka konoplje, već je obično i biorazgradiv i recikliran.