Održiva moda
Današnji model po kome cjelokupna modna industrija funkcioniše jeste sistem brze mode u kojem, sa jedne strane, postoji hiperprodukcija odjeće, a sa druge hiper-konzumerizam tj. prekomjerna kupovina garderobe. Suština ovog modela jeste brza, jeftina, po prirodu i društvo pogubna proizvodnja, kako bi roba što prije došla do kupaca, a profit kompanija bio što veći.
Koncept održive mode je alternativa pomenutom sistemu brze mode i predstavlja holistički pristup DIZAJNU, PROIZVODNJI, PRODAJI, POTROŠNJI i UPOTREBI odjeće, aksesoara i obuće, sa ciljem obnavljanja ekosistema i uz poštovanje i zaštitu ljudskih prava. Ovo u praksi podrazumijeva racionalniju upotrebu prirodnih resursa, razvijanje inovativnih materijala (npr. izrada tekstila od konoplje, biljke za čiji uzgoj je potrebno manje vode ili đubriva u odnosu na pamuk koji se danas masovno koristi), dostojanstvene uslove rada i dostojanstveni nivo zarade. Takođe, podrazumijeva i prelazak na principe cirkularne ekonomije. Postojeći linearni sistem brze mode se bazira na konceptu proizvedi-plasiraj-koristi-odbaci, dok koncept cirkularne ekonomije podrazumeva vraćanje proizvoda nazad u upotrebu: proizvedi-plasiraj-koristi-vrati u proizvodnju.
Znamo da je tekstil (uz upotrebu adekvatne tehnologije) 100% reciklabilan (kroz reciklažu, nadciklažu ili podciklažu), što znači da tekstilni viškovi ne bi trebalo da se klasifikuju kao otpad, već kao pod-proizvodi od koji se mogu napraviti novi upotrebni predmeti – od odjeće, preko tepiha ili kanapa, do izolacionih materijala.
Konoplja je superiorna u odnosu na druga prirodna vlakna, kako u pogledu uzgoja tako i u primjeni. Njena vlakna imaju brojne prednosti!
– Najjače prirodno vlakno; Dugotrajno i izdržljivo; Mekoća i izdržljivost se povećavaju svakom upotrebom i svakim pranjem; Anti UV svojstva; Antibakterijska svojstva; Hipoalergenska svojstva; 100% biorazgradivo; Organski uzgoj bez upotrebe pesticida i teskih metala; 85% manji utrosak vode pri uzgoju u odnosu na pamuk.